האם אפשר לשים את ו' החיבור אחרי פסיק או נקודה?

פעם אמרו לכולנו שלא שמים את ו' החיבור אחרי פסיק ושלא מתחילים משפט ב ו' החיבור. זה אסור, זה שיבוש שלא יעלה על הדעת. כן, זה היה המסר.

ובכן, לכל אלו שפונים אליי בשאלת ו' החיבור, הנה תשובתי:

המסר היה מוטעה! ו' החיבור אחרי פסיק מותרת, חוץ מאשר במקרה אחד. ו' החיבור בתחילת משפט מותרת תמיד, וזה אפילו נחמד. ואסביר בקצרה (הנה, שמתי ו' אחרי נקודה, והשמיים לא נפלו. והנה, שמתי ו' אחרי הפסיק, ושוב לא נפלו השמיים. וגם עכשיו לא…):

ו' החיבור אחרי פסיק

ו' החיבור אחרי פסיק תבוא כאשר הו' פותחת משפט בעל נושא ונשוא משל עצמו. משני המשפטים העצמאיים הקצרים יותר נוצר משפט אחד הנקרא "משפט איחוי". כל אחד מחלקיו – זה שלפני הפסיק וזה שאחרי הפסיק המתחיל בו' החיבור – נקרא "משפט מאוחה", או "איבר".

אבל (כן, יש גם "אבל"), ההחלטה אם לשים פסיק בין המשפטים המאוחים תלויה באורכו של המשפט המאוחה השני. אם הוא ארוך, נשקול לשים נקודה ולהתחיל משפט חדש.

אז מתי לא תבוא ו' החיבור אחרי פסיק? כאשר הו' מחברת בין מילים או בין צירופי מילים ברשימה, כגון: הלכתי למכולת לקנות לחם, חלב, גבינה, מים ועגבניות.

האם כאן תבוא הו' תמיד רק לפני הרכיב האחרון ברשימה? התשובה היא לא. אפשר לחזור עליה כמה פעמים בתוך הרשימה במקום הפסיקים, לדוגמה: הלכתי למכולת לקנות חלב וגבינה, מים ועגבניות ולחם. במקום הפסיק אחרי "גבינה" גם אפשר לשים ו'.

ו' החיבור אחרי נקודה:

אם תסתכלו בלשון המקרא, תראו כי פתיחת משפטים בו' החיבור היא דבר שכיח ("ואלה שמות בני ישראל הבאים מצריימה" – במילים אלו נפתח ספר שמות). גם אם תציצו במשנה תראו זאת : "רבי שמעון אומר: שעירי הרגלים מכפרין, אבל לא שעירי ראשי חדשים. ועל מה שעירי ראשי חדשים מכפרין?…"(מתוך שבועות א,ד).

אז מה למדנו מזה? – ו' החיבור אחרי נקודה או בתחילת משפט היא מותרת, ולדעתי, אפילו מייפה את המשפט.

%d בלוגרים אהבו את זה: