המלצות

המלצתה של דניאלה מזרחי מחברת הספר אותו ערכתי "כבר לא אותו הדבר"|

המלצתה של נטע רוזנאי אודות קורס הכשרת ביוגרפים בהנחייתי

חגית יקירה .

עם סיום סדנת מספרים את החיים .מ.א.משגב.

חגית אין סוף תודות.   תודה לך: תודה על רעיון הסדנא והפעלתה. החזון של ראיית האדם, זיכרונותיו וצרכיו, חשיבותו ודרכים נוספות להעצמתו.

תודה על הובלתך אותי דרך עולם הכתיבה, מלא ההפתעות והאפשרויות הגלומות בתוכו, המאפשר  העלאת כל סיפור אישי בדרכו הכול כך ייחודית.

תודה על הכלים שנתת לי בראייה,וההתבוננות פנימה, בקשב, הבנה, הכלה, כמתן במה למרואיין עצמו, לגלות את כוחותיו ועוצמותיו תוך צילום אובייקטיבי. ונתינת מלוא המקום לאדם עצמו, להביא את כותרת חייו, תוך פיתוח יכולת התבוננות  מעמיקה  אמפטית והבאת הדברים כפי שהובאו על ידי המספר עצמו בצורה האובייקטיבית אלי. נרטיב חייו שלו ללא כל פרשנות מצידי.

בזכותך זכיתי לסדנא מעצימה,שהנחת והובילה אותי, אותנו, דרך חוויות חיינו האישיים, מלאי זיכרונות שעלו ממעמקים. איש איש בדרכו ובסגנונו הייחודי והמדהים.

בזכות הסדנא הגעתי לאיש מופלא מלא סיפורים ודרך חיים. איש יקר שנתן אמונו וזיכה אותי להביא לידיעת היקום את חלקו ותרומתו באורח חייו המופלאים והלא יאומן בדרכי התמודדותו בעולם.

על כל אותם תהליכים שעברתי ועברנו באמצעותך יחד כקבוצה ובאופן אישי, תוך האמונה בכוחי ביכולתי וראיה כל כך מקצועית בחום ובאהבה מאפשרת, מקבלת, תורמת ומעריכה – המון המון תודה אישית.

בהערכה ובמלוא האהבה והתודה

אסתי נעלי


חגית יקרה,אני רוצה להודות לך מעומק הלב על קורס מרתק ומעשיר, קורס לנשמה שהצליח לרגש שוב ושוב. תודה זו אני חבה להנחייתך המנוסה, השיטתית, המלמדת ולצד זאת – הרגישה, המעשירה, המאפשרת. תרגילי הכתיבה שנתת לנו פתחו דלתות לא רק לעולם הכתיבה אלא לעומק מרחבי הנפש. לקחתי איתי הרבה מהקורס, ולא רק למטרה המוצהרת שלשמה התנדבתי. סיפקת לי הזדמנויות יקרות מפז להתבוננות משמעותית בסיפור חיי שלי. מאחלת לך שתמשיכי בעשייה המבורכת ושתעשי לך תלמידים רבים.

בהערכה רבה ובאהבה,לירון אבני, כמון


חגית יקרה, כשהתחלתי את הקורס איתך,  הייתי מחכה כל השבוע לימי שלישי. היה זה בשבילי מפגש מיוחד, הן בשל חבריי לקבוצה, והן בשל הנחייתך המיוחדת. המפגש אפשר לי להיות במקום כנה, יצירתי ומלא פתיחות. בעדינות ורגישות, הובלת אותנו להגיע למקומות כואבים, עמוקים, היית קשובה ומכילה, כיוונת ולא שפטת, אפשרת לנו הצצה לנפש, ומקום נעים להרגיש בו נוח אחד עם השני. אני נהנתי מאוד מהקורס, ולמדתי המון. אמנם החוברת טרם הודפסה, אבל הרווחתי חברות עם קשישה מדהימה, שעד היום אנחנו בקשר חם. תודה רבה רבה על ההזדמנות

שלומית חג'בי


חגית יקרה, רוצה להודות לך על קורס כתיבה שהעברת לקבוצת "מספרים את החיים" שבמשגב. הקורס נוהל באופן מקצועי, מסודר מובנה ומדויק. פתחת בפני חלון לעולם חדש, ענק, מעניין, מרפא ומרתק וכל זאת באופן קשוב, רגיש, מכיל ואוהב. הבאת לתוכו חלקים של נתינה, שיתוף וחדוות יצירה. על כל זה ועוד מודה אני לך.

באהבה והערכה,ניר 


לחגית תודה על קורס מצויין, על שפתחת לנו את הדלת לעולם המרתק של הכתיבה הביוגרפית, בנית את הקורס באופן שיטתי ומאורגן, שילבת מושלם בין הלמידה הפרונטלית לתרגולים המהנים ותרמת לנו בנדיבות גדולה מהידע והאהבה שלך לנושא. באופן אישי הרגשתי שחלק ממשובייך אלי שינו את חיי. תודה!

 יעל עמיקם החוג בהנחייתה של הגב' חגית רוטשטיין, המובילה אותנו, משתתפי החוג, בנבכי נפשנו. בקולה הנחוש והאוהב היא מצליחה להעלות מזיכרוננו את הטמון בנו, ואת הנשכח, הכאוב והשמח.

חגית, כשמה, הופכת  את השהייה אתה לחג – בו אנו יושבים סביב לשולחן, מכוסה מפה, כבוד קל עליו, שומעים את קולה הערב לאוזן בנושאים שונים ומגוונים כמו "כותרת לחיים", "אבני דרך", "חושים חיצוניים ופנימיים", "מסע רוחני", "פתיחה לסיפור" ואחרים. אנו שומעים, מפנימים את כוונותיה ורוקמים ת סיפורנו, אותם מקריאים בכתה. הקשב והמשוב של הקבוצה והמנחה והדיונים המשותפים מנשיבים רוח חיה לסיפורנו. השיעורים של חגית מהווים לנו גם דוגמה למיקוד ויצירתיות כה דרושים בכתיבה.

אישית, למרות שהייתי כבר בחוגים שונים, ומכל מוריי השכלתי, אני גומעת בצימאון כל מילה היוצאת מפיה של מורתנו. אני סופגת בהנאה את הנועם והאווירה בקבוצה ואת הקשרים שנוצרו בינינו.

                 מרים דרוך

                 קבוצת כתיבה בית אבא חושי


נכנסתי לקורס ללא כל אשליות. אמרתי לעצמי אנסה את הכתיבה מסיפורי החיים עם חגית. אהיה שיעור אחד ואחר כך אברח לי , ופתאום, כמו רעם ביום בהיר, נהניתי מהשיעור. נפתחתי והתחלתי לספר על עצמי ונעלם לי הפחד. סיפרתי פעם טפח ופעם טפחיים וכבר זמן רב אני נהנית מאוד ולמדתי המון מהמורה המקסימה הזו חגית.

         ברטה עזרא.  בקורס משנת 2010 ועד היום.


לחגית הכל כך מיוחדת,  לפני שפגשתי בך עברתי מספר סדנאות כתיבה. ל אחת מהן תרמה לי משהו והסבה לי הנאה, אבל אף אחת מהן לא נתנה לי את מה שאת הענקת לי.

הובלת אותי יד ביד לתוך חיי. מגירות שהיו חבויות אי שם במרתפיי נפתחו ומצאתי בהן אוצרות שהעשירו אותי ואת כתיבתי. כך הענקת לי שעות רבות של הנאה אסתטית ושל הארה.

את גרמת לשינוי אדיר בראייתי את חיי.

יש לי השכלה אקדמית בספרות, אבל את נתת לי כלים לכתיבה שאיש לא נתן לי לפנייך. הפתיחות שלך, הרגישות שלך והידע העמוק שלך הובילו אותי בתוך הגן הקסום של הכתיבה היוצרת ואף קידמו אותי ביכולתי להבין יצירות ספרות וחוש את הדופק הפנימי שלהן. הכלים שרכשתי ממך שידרגו את יכולת הכתיבה שלי ואת הסיפוק האדיר שחשתי לאור התוצאות….

המילה תודה לא תכיל את כל מה שאני רוחשת לך.

אני מאחלת לך שתמשיכי ותצליחי ותאירי את עולמם של רבים.

      תלמה גביש

    סדנת ויצו, בית אבא חושי  משתתפת בסדנה מאז (2010) ועד היום


לחגית היקרה,

הגעתי אליך לשיעור אוטוביוגרפית . לאחר שחברתי לאה הפצירה בי לבוא לשיעור שלך. המילים שלה חרוטות בזיכרוני עד היום "לאה, את חייבת לבוא. מנחה כל כך נחמדה לא ראית". אני התבוננתי בה ולא האמנתי. בבואי לקורס גיליתי החל מהשיעור הראשון שכיף ללמוד איתך. הסרת ממני את מחסומי הכתיבה…. בשיעור הגעתי להמון תובנות. בני הבית חיכו כל שבוע שאקרא בפניהם את הסיפורים שכתבתי. יצרת אווירה נעימה ונפלאה בתוך הקבוצה. ההערות וההארות שלך נתנו לי חוויה של הצלחה. אני ממליצה עליך בכל מקום…. תמשיכי ללמד בדרך שבה עשית עד כה.

        ממני

לאה מנלה  (תלמידתי למעלה מ 14 שנים)


הנהגה בוטחת של קבוצת נשים, שרובן היו זרות זו לזו, לבניית קבוצה תומכת. התייחסות מכובדת ואמפטית לכל הקראה, מתן תחושה של שותפות במסע לכל אחת מהנוכחות, מתן משוב מדויק ולא מתחנף לתוצרי הכתיבה, מינון נכון של חלוקת השעות בין הדרכה והקראה, הדרכה מובנית, מדויקת ובהירה מאוד, עידוד המשתתפות לכתיבה בכל דרך אפשרית.

אני מרגישה שבקורס מתקיים – בנוסף ללמידת הכתיבה – תהליך תיראפויטי עמוק המיטיב עימי מאוד, ומאושרת מההזדמנות שניתנה לי לחוות אותו.

     נעמי מייזל


מאז שהצטרפתי לקורס הכתיבה בהנחייתך איני מפסיקה לכתוב. אני ממלאת דפים, מחברות וקלסרים בכתיבה אישית של סיפורים מהחיים. אבני דרך שסללתי ושעוד אסלול, עוגני זיכרון. לימדת אותי כיצד להעלות על הכתב רגעים חשובים של עצב ושמחה וכישלון והצלחה, רגעים של חלום ויקיצה ואפילו על המסכה, מסריה ופניה השונות. כתיבה זו מהווה עבורי צורך חיוני. יחד עם זאת, היית שם בשבילי, בתבונה, בעצה טובה עם הרבה אמפתיה. נתתי בך אמון מלא וכך גם בקבוצה כולה. ידעת ברגישות ובחוכמה לנתב אותנו כקבוצה, לחבר את כל הקצוות, לגשר בין פער גילים. בזכותך הקבוצה מאוחדת, אוהדת, מפרגנת ויוצרת בהשראתך יצירות מופלאות על הכתב. מידי שבוע אנו סופרות את הימים לפגישת הכתיבה הבאה.

         לאה גרטנר .  קבוצת רמות ספיר חיפה.


בפיוט הבקשות נאמר "יפית ונעמת כשלג שינייך, דבש וחלב תחת לשונך". נעמת ביופיך הפנימי ובקסם האישי שלך, בנועם הליכותייך ובשמירה על כבוד האדם. לי את, חגית, חגיגה. מאז הכרתיך, נתת לי חיים של מחשבה והערכה. גיליתי שאכן יודעת אני להתבטא ולכתוב, העליתי על הכתב סיפורי חיים שהיו נצורים בי… יצרת קבוצה עם נתינה, אהבה והבנה את הזולת. יהי רצון שהקב"ה יזכה אותך להיות תמיד בשמחה.

         ציפי כהנא


לחגית היקרה שלנו,

על שעות יפות ומלאות עניין

על מסירות, דאגה ותמיכה

על העשרת עולמנו בשלל גירויים

על אוזן קשבת ועזרה ברגעים קשים

על הבנה ותשומת הלב

על כל אלה אנו אומרות לך תודה גדולה

ונוסיף חיבוק גדול של אהבה טהורה

יונה זילברשמידט, שרה, זהבה שפר, לאה מנלה, לאה גרטנר., רחל בדרי, רחל ורדי, ציפורה כהנא, מרים בייניש ונעמי מייזל


יצאתי ממכונת הזמן עם חיוך רחב. הביקור במחוזות ילדותי היה מהנה, במיוחד שיכולתי לחוות את המתרחש כילדה קטנה דאז, חמושה בעדשת עומק של גילי העכשווי. מרתק.

חגית יקרה, הודות לך זכיתי בכלי המיוחד הזה, לחזור לאי שם בעבר, שתמיד היה חבוי במעמקי ליבי, אך רחוק ממנים כשנים שעברו מאז.

הודות לך זכיתי להתקרב למשפחתי הגרעינית, לנסות להבינם ולהכירם ולהוקירם מקרוב. זאת אפשרותי "לסגור קצוות" ולומר להם את מה שלא השכלתי ולא הספקתי בזמנו. אולי ישמעו?

המזל המיוחד הוא גם בהרכב הקבוצה – בנות איכותיות, כל אחת מיוחדת במינה. לעניות דעתי זה גם תורם לאווירה המיוחדת שבחוג בהנהגתך.

         אורה רונן


אחרי אוסף השטויות שכתבתי שכתבתי עד כה, גם הזמן להיות רצינית. איך בעצם הגעת הגעת אלינו? מי הנחית אותך עלינו? כמו לרעב מן משמיים ולצמא כוס של מים, עם חיוך שובה לה, עם סבלנות אין קץ. עם חכמה והבנה. מאין כל זה בא? כיצד את מצליחה בנועם לדובב אותנו?ואנו, כחומר ביד היוצר ממש כולנו.

       יונה זילברשמידט 2011


הגעתי אליך במקרה. דרך הודעה בעמוד הפייסבוק של המחותנת שלי, וכאילו ענית לי על איזו שהיא משאלה כמוסה, על חלום מודחק.

אני משתתפת בסדנא שבהנחייתך מחודש פברואר השנה, וכל מפגש הוא חגיגה עבורי.

הסיפורים שצפים ועולים ממעמקי זיכרוני ומועלים על הכתב ממלאים אותי סיפוק רב.

מכתיבה לכתיבה אני חשה בשיפור, וזאת כמובן בזכותך: בזכות טכניקות הכתיבה שאת מקנה לנו, בזכות גישתך החיובית, בזכות הלגיטימציה לכל נושא שעולה, בזכות הביטחון שאת מעוררת ונותנת לנו, ובעיקר בזכות האמפטיה והמקצועיות שלך.

   אסתי גרינברג, 2013, מחברת "שלכם באהבה"


המפגשים תרמו לי רבות להיכרות מחודשת עם עצמי, לשיפור כושר ההבעה בכתב ובעל פה, למיקוד הדברים, להסתכלות בזווית שונה על אירועים בחיים.

הצלחת לגרות ולדרבן אותי לכתוב את סיפורי חיי, דבר שלא הייתי עושה לולא המפגשים המרתקים ושיעורי הבית שנתת לנו בקביעות. אכן, צדקת שתהליך ההתנסות בכתיבה אוטוביוגרפית לוקח זמן, והכתיבה שונה לחלוטין מסדנאות הכתיבה היוצרת בהן השתתפתי. זוהי גומחה, שהנכנס לתוכה לומד על עצמו דברים שלא היה מודע להם, ואשר בעקבות ההנחיה הייחודית, אותם זיכרונות ילדות שנשכחו או אבדו עם השנים,חוזרים אלינו בכל עוצמתם ועולים על הכתב.

מלבד גישתך ההומניסטית והאישית, הצלחת ליצור קבוצה מאוד איכותית, כשלכולם אותה מטרה, באווירה ידידותית ונעימה.

שלמי תודות על ההנחיה המעולה, תשומת הלב האישית ונועם הליכותייך. יישר כוח.

בהערכה רבה והוקרה עמוקה,

      תמר מקורי


הקבוצה היא לי כמו משפחה. תחושה שההשראה לה באה לי ממך, מנחת הקבוצה. אני מרגישה נהדר בזכותך, שיש לי מקום לשתף בעובר עליי….

חברות המכירות אותי ואת כתיבתי, אמרו שהכתיבה שלי השתפרה מאוד. אני הטמעתי כלים שלימדת אותנו כמו: דרכים ליצירת דרמה, מטאפורות, לצלם את המילים…

          נוגה בן זקין רוטנברג


כמה נחמד ש"במקרה" (לרוב איני מאמינה במקרים) הגעתי לסדנה שלך. כמעט מהרגע הראשון הרגשתי נוח בין המשתתפים הוותיקים, בזכותם, ובזכותך – שיודעת להשרות אווירה משפחתית תומכת ובלתי ביקורתית, יחד עם הכוונה מקצועית מעולה.

הנאה כפולה גורמים לי המפגשים: פעם אחת מהמפגש עצמו, ובהמשך מהכתיבה בבית. ולא רק אני נהנית אלא גם בני משפחתי שעבורם אני כותבת.

המון תודה.

        יהודית גולן , 2018. מחברת "לילי".


מה נתנה לי הסדנה? הבנה של עצמי, הרבה הבנה על אחרים.

חגית, המנחה שלי, את עם אישיותך המיוחדת, הבנתך ברזי החיים, הצלחת לגבש את הקבוצה, להקנות לנו מהידע הרב שלך בכתיבה ספרותית, בניתוח טקסטים. גם יכולת ההבעה שלי מתעשרת כל פעם מחדש, אף בלי להרגיש.

יש לציין שהסדנה בשנה זו הייתה לי משמעותית מאוד. נתנה לי כתף חמה ואוהבת, חברית… הגעתי למסקנה שהזרימה, הקשר, הדינאמיקה בין המשתתפים זה חלק נכבד בסדנה…

חגית, אני מודה לך על היופי שבך, הספרותית שבך. הפכת חברה מצוינת ואת מנחה מדהימה.

מחבקת.

     ניצה הררי 2015


לחגית שלום וברכה,

ביקשת משוב ואת מקבלת מכתב תודה.

מצאתי בך ובקבוצה אוזן קשבת לצרותיי ולדעותיי. למדתי ממך הרבה, בעיקר לחשוב, להיזכר ולמיין.

מתחילת השבוע הייתי עוסקת בנושא הכתיבה, ממיינת את המחשבות ומדלגת על מה שקשה לי לבטא ועל מה שאני יכולה לכתוב ולהתחרט. באת לקראתי בכל פעם שטעיתי, בטוב לב ובתבונה.

על כל אלה משפחתי ואני מודים לך ומברכים אותך לקראת השנה החדשה.

      מאירה ומשפחת בלוך הרחבה  2013.


אני מרגישה שהתפתחתי והתקדמתי בכתיבה, אך המפגשים השבועיים איתך, חגית, תרמו לי רבות מבחינת מציאת מקום לפורקן, לשיתוף, וכל זאת בזכות האווירה המיוחדת שאת יוצרת בדינאמיקה קבוצתית מיוחדת של נשים מדהימות בהן אני מביטה בהערצה ונהנית מדברי חוכמתן וניסיונן העשיר….

יש לי חלום, לכתוב ספר… וכמי שמאמינה במוטו לעולם לא להפסיק לחלום כי חלומות מתגשמים, אני משוכנעת שאגשים חלום זה. בזכותך חגית ובזכות הבנות המדהימות.

    בתיה קריינר 2019


חגית אהובה,

אני מרשה לעצמי לקרוא לך "אהובה" כי אני מרגישה שהיחסים בינינו הם מעבר ל"מנחה- תלמידה".

והנה חלפה שנה נוספת, שנה בה למדתי טכניקות נוספות לכתיבה, פנים נוספים ודרכי ביטוי שונים, אופן הבלטה או הסתרה של רגשות …. שמעתי סיפורים מרתקים, עצובים, שמחים של חבריי לקבוצה, ראיתי את התפתחות כתיבתם וכמובן את התפתחות כתיבתי, ובכל זאת השנה הזאת בשבילי הייתה יותר מיוחדת ומשמעותית – בזכותך הרשיתי להגשים לי חלום!

בזכותך: שהאמנת, עודדת, הנחית, הדרכת, הערת והארת, חלומי יוצא אל הפועל בעוד ימים מספר. חלום שבלעדייך הייתי ממשיכה לחלום ולקוות, ואולי אולי היה נשאר רק בגדר חלום, וכל חיי הייתי מתחרטת שלא הגשמתי אותו בזמן…. ואני כמובן מדברת על הוצאת ספרי הראשון "שלכם ברהבה" המוקדש להוריי.

חגית אהובה ויקרה. אין מספיק מילים בלקסיקון שיכולות להביע את תודתי העמוקה והערכתי הכנה.

את אדם מיוחד, מלאה באהבה, אמפתיה, נתינה ורגש אין סופי…

אוהבת אותך מאוד.

          אסתי גרינברג 2017

%d בלוגרים אהבו את זה: